logo
Alaçatı güncel kampanyalar, balayı organizasyonları, yapabilecek aktiviteler, en doğru otel seçimi konusunda çözümler sunuyoruz. 2013’ten beri uzmanlık alanımız olan Alaçatı bölgesine hizmet vermekteyiz.
+90 538 316 9191
[email protected]

TAKİPTE KALIN:

+90 538 316 9191
Top
 

Alaçatı

Alacatibook.com / Alaçatı

Alaçatı, Çeşme

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı mahalle olan Alaçatı, Ege Denizi'ne kıyısı olan ve Tarihî taş evleri, rüzgar sörfüne elverişli plajları ile ünlüdür.

Türkiye’nin önemli tatil yerlerinden biri olan Alaçatı, canlı dar sokakları, cumbalı taş evleri, otantik mekanları ve tasarım dükkanlarıyla her mevsim çekici ve canlı…

New York Times gazetesi Alaçatı’yı “2010’da yeryüzünde görmeniz gereken 31 Yer” listesinde 8. sırada yer verdi. Yaz döneminde begonvillerin süslediği tarihi atmosferi yaşatan dar sokaklar insanı baştan çıkarmaya yetiyor. Her köşesi ayrı bir güzellikte olan Çeşme Alaçatı’da sokakları keşfederken kendinizi kaybedeceksiniz.

Kısa Tarihçe
Osmanlı zamanında Alacaat Aşireti’nin yaşadığı piyade ve süvari köyü olarak bilinen Alaçatı, geçmiş tarihi 1850’li yıllara kadar uzanıyor. O dönemde Osmanlı sadrazamı, Alaçatı’daki bataklık bölgeyi kurutma emri verince bugünkü Hacı Memiş bölgesindeki tarlalarda çalıştırılmak için Sakız Adası‘ndan Rum işçiler getirtilir; drenaj kanalları yapılarak bataklık kurutulur ve limana çevrilir.

Rum işçilere limana bir kilometre yakınlığında kasaba inşa etme izni verilir ve o zamanın ismiyle Agrilia, günümüzün adıyla Alaçatı kasabası doğmuş olur. Rumlar Alaçatı’yı imar etmişler ve Alaçatı’da bağcılığı geliştirmişler. O günden bugüne kadar kalan orjinal taş evler Alaçatı’da restora edilerek otel, restoran ve dükkanlara dönüştürülmüştür.

Bilmeniz Gerekenler

Ülke
Türkiye / İzmir
Özellikleri
Sörf Noktası,Butik Oteller,Eğlence Merkezi
Konuşulan Diller
Türkçe, İngilizce
Popüler Yerler
Kemalpaşa Caddesi, Alaçatı Port, Deliklikoy
Çeşme Merkeze Uzaklık
9 km (16 dakika)

Alaçatı Turizmi

1800’lere dayanan tarihî dokusuyla Alaçatı, sadece İzmir’in değil, dünyanın da en güzel yerlerinden birisidir. Çeşme’den sadece 10 km uzaklıkta yer alan Alaçatı, yaşattığı huzurun ve sunduğu görsel ziyafetin yanı sıra “son yılların su sporları merkezi” sıfatıyla adrenalinin de yeni adresi olma yolunda ilerlemektedir.

Kuvvetli rüzgâra karşın dalgaların boyunun uygun olması Rüzgar Sörfü (Windsurf) , uçurtma sörfü (kitesurf), yelken gibi birçok su sporu için Alaçatı’yı çekim merkezi yapar. Alaçatı’yı sörfün yanında cezbeden yanı ise merkezde yer alan ve yazları serin, kışları ise sıcak olan evleridir. Hem unutulmayacak bir konaklama imkânı sunar hem de fotoğraf tutkunlarına bol malzeme çıkarır.

Alaçatı'da bir gün

Alaçatı’yı bir gün ile anlatmak her ne kadar zor olsa da yapılacak şeyler olarak şöyle sıralanabilir; gece Alaçatı Butik Otelleri’nden birinde güzel bir uyku çekilir, sabah Alaçatı atmosferi içerisinde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Alaçatı’yı keşfetmek için yaz sezonunda öğle vakitleri sıcak olur. Onun yerine Alaçatı’nın buz gibi denizinde serinleyebilirsiniz. Alaçatı plajlarında yüzerken sörf yapanları seyredebilir; siz de sörf yapabilirsiniz. Çeşme’nin meşhur lezzeti olan kumru’sunu tadabilir, sakızlı dondurmasından yiyebilirsiniz. Saat 17:00’den sonra Alaçatı’nın dar ve rengarenk sokaklarını keşfedebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Akşam, dünya mutfağına sahip restoranlarda kaliteli ve güzel bir yemek yiyebilir, saat 22:00’den sonra 80’ler 90’lar etkinliklerine veya konserlere katılabilirsiniz. 00:00’dan sonra gece klüblerine gidebilir, gece sonunda yani 03:00 civarı after mekanlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Takipte kalın #alacatibook

Leave a Reply:

Kayıt olmak için izniniz yok.