logo
Alaçatı güncel kampanyalar, balayı organizasyonları, yapabilecek aktiviteler, en doğru otel seçimi konusunda çözümler sunuyoruz. 2013’ten beri uzmanlık alanımız olan Alaçatı bölgesine hizmet vermekteyiz.
+90 538 316 9191
[email protected]ibook.com

TAKİPTE KALIN:

+90 538 316 9191
Top
 

Çeşme

Alacatibook.com / Çeşme

Çeşme / İzmir

Çeşme Nerede? Çeşme Popüler Yerler? Çeşme Otelleri , Çeşme Ulaşım ve merak ettiğiniz özellikleri

İzmir’in batısında yer alan ve Türkiye’nin önemli turizm yerlerinden birisi olan Çeşme; doğuda Urla, kuzeyde Karaburun, batı ve güneyde ise Ege Denizi ile çevrilidir. Yüzölçümü 260 km²’dir. Nüfusu 2014 yılı itibarıyla 39.243 kişidir. Tarihte yer alan 12 İyon kolonisinden biridir.

Çeşme turkuaz renkli denizi, masmavi denizi ve altın renkli kumsalları, akvaryumu andıran koyları, şifa dağıtan kaplıcaları, hayranlık uyandıran su altı dünyası, sörf tutkunlarının gözde spor aktivitelerine elverişli yapısı ve eğlence hayatıyla ünü yurt içini aşıp yurt dışına ulaşan önemli bir bölgedir.

İstanbul’a 650 km, Ankara’ya 680 km, İzmir’e 86 kilometre uzaklıkta bulunan Çeşme Sakız Adası’na sadece 8 mil uzaklıktadır ve Sakız Adası’na Çeşme’den 45 dakikalık feribot yolculuğu ile
gidilebilmektedir. Çeşme Marina’dan Sakız Adası’nı görebilmektesiniz.

Altın sarısı kumsallarıyla Ilıca Kaplıca Bölgesi, Alaçatı butik otelleri, kaliteli lüks restoranları ve sörf okullarıyla Alaçatı, Eritrai Antik Kenti ve doğal yaşamıyla Ildır Köyü Çeşme bünyesindedir.

New York Times’ın belirlediği listeye göre dünya üzerinde ziyaret edilmesi gereken 52 mekân arasında 14. sırada yer alan Çeşme, Ege’nin en gözde ilçesidir.

Bilmeniz Gerekenler

Ülke
Türkiye / İzmir
Popüler Yerler
Çeşme Merkez, Çeşme Kalesi, Alaçatı, Ilıca, Ayayorgi, Çeşme Marina, Ildır, Altınkum-Pırlanta Plajı
Turizm Aktiviteleri
Konser, Etkinlik, Festival, Tekne Turu, Dalış, Gezi, Eğlence, Yüzme, Yemek
Önemli Lezzetler
Çeşme Sakızı, Kumru, Dondurma, Taze Balık, Çeşme Kavunu
İzmir'e Uzaklık
89 km

Çeşme'de Neler Var ?

Sakız Ağaçları: 6.000 yıldır Çeşme’de var olan sakız ağaçları, bugün Alaçatı ve Çiftlikköy’de özel kırmızı toprakta yetiştirilmektedir.

Sakız Koyunu: Çeşme’nin altın değerindeki sakız koyunu dünyada en fazla süt ve kuzulama verimi olan koyunlardır.

Pazarlar: Çeşme’nin farklı bölgelerinde haftanın altı günü kurulan pazarlarda taze meyve ve sebzelerin yanı sıra yöresel el ürünlerini alabilirsiniz. Salı: Dalyanköy,Çarşamba: Çeşme’de köylü pazarı,Perşembe: Ilıca,Cuma: Çiftlikköy/Ovacık,Cumartesi: Alaçatı,Pazar: Çeşme

Sörf: Alaçatı beldesinde yer alan Yumru Koyu; coğrafi konumu, yılın on bir ayı dinmeyen rüzgârı, sığ yapısıyla adrenalini yüksek su sporlarından kitesörf için uygun bir ortam sunar. Söz konusu alan; Dünya, Avrupa ve Türkiye Wind – Surf Şampiyonalarına ve daha bir çok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.Uçurtma Sörfü (Kitesurf): Pırlanta Plajı, rüzgâr sörfünde kullanılan tahta yerine paraşütün kullanıldığı uçurtma sörfü (kitesurf) yapmak için bölgedeki en ideal yerdir.

Tekne Turları: Günübirlik yapılan turlar ile Mavi Koy, Eşek Adası, Makri Adası, Akvaryum Koyu gibi öenmli noktalara sezonda her gün düzenlenmektedir. Teknenin uğradığı koylarda dalış yapma, Eşek Adası’nı gezebilme ve plajda yüzme imkanı vardır.

Kamp Yerleri: Büyük Liman ve Paşa Limanı koylarında bulunan kamp alanları keyifli ve eğlenceli kamp olanakları sunuyor. Ayrıca antik Erythrai kentinin bulunduğu Ildırı yöresindeki doğal plajlar ve Alaçatı Deliklikoy bölgesi de kamp için oldukça elverişli ve doğal güzellikte olan yerlerdir.

Leave a Reply: